מה זה פודקאסט (הסכת) (Podcast)?

אם אתם חדשים בעולם הפודקאסטים, השאלה הראשונה שאתם יכולים לשאול היא למעשה מה זה פודקאסט בכלל? או אם שמעתם את המילה המילה הסכת העברית.

פודקאסט (באנגלית Podcast) הוא תוכנית אודיו אשר ניתן להאזין לה בכל מקום ובכל זמן על גבי רשת האינטרנט. הוא דומה מאוד לתכנית רדיו והוא לעיתים יכול להיחשב כך, אך הוא מופץ דרך האינטרנט.

לעניין טכני יותר, פודקאסט הוא תכנית שהיא מהווה סדרה של פרקים המבוססים קבצי אודיו דיגיטליים (קבצי שמע). קבצים אלו ניתן להוריד אל המכשיר או להאזין ישירות דרך אתרים או אפליקציות שונות.

השם

פודקאסט בעברית נקרא הסכת (עם ניקוד: הֶסְכֵּת), כי אנחנו אוהבים ליצור את הגרסה הבינלאומית של מילים שונות. המילה נקבעה על ידי האקדמיה ללשון העברית בישראל. המילה נבחרה בשל הדמיון למילה תסכית, שהיא תכנית רדיו.

אם נחזור לאנגלית. פודקאסט מורכב מ-2 מילים והם פוד + קאסט. כאשר:

  • המילה פוד (Pod) – נגזרה מתוך המילה iPod, נגן המדיה של חברת אפל.
  • המילה קאסט (Cast) – נגזרה מתוך המילה ברודקאסט (Broadcast), שהוא שידור או שיטת הפצה בתקשורת נתונים.

סוגי פודקאסטים

קיימים כמה סוגים שונים של פודקאסטים (הסכתים):

  • פודקאסט רגיל – תכנית אודיו רגילה שניתן להאזין לה בלבד.
  • פודקאסט משופר מדיה – פודקאסט הכולל שילוב של תכני מדיה נוספים כמו תמונות או שקופיות.
  • פודקאסט וידאו (וידאוקאסט) – תכנית אודיו משולבת וידאו בה ניתן לראות את המגישים.
  • פודקאסט לייב – פודקאסט המבוסס שידור חי בזמן אמת.

איך זה עובד?

למעשה, כאשר היוצר מסיים להקליט את התכנית שלו, הוא עורך את קובץ השמע כדי למזער רעשים ברקע ומשנה הגדרות שמע לפי רצונו. לאחר מכן הוא מעלה את הפרק שהקליט את המערכת בה הוא מנהל את כל הפרקים של הפודקאסט.

לרוב, המערכת מאפשרת להפיץ את קבצי השמע דרך כלים ואפליקציות אשר מהווים נגני מדיה מסוג אודיו או וידאו. ההפצה נעשית בדרך כלל באמצעות יצירת קובץ RSS, קובץ FEED או קובץ XML.

כאשר משתמש ניגש אל אותו נגן, הוא יכול להאזין את הפודקאסט בצורה שנוחה לו. בין אם מדובר על מחשבים רגילים או טלפונים ניידים.

איך לחפש פודקאסט?

אפשר לחפש פודקאסט מעניין להאזנה על ידי חיפוש שם הפודקאסט או המילה עצמה בצירוף הקטגוריה המעניינת. אפשר דרך אפליקציות או כלים ברשת האינטרנט.

אפשר להאזין גם דרך אתר פודקאסטר – אתר הפודקאסטים של ישראל. ניתן לחפש כאן לפי מנוע חיפוש או לפי קטגוריה.

איך להאזין לפודקאסטים?

כדי להאזין לפודקאסטים, ניתן להוריד אפליקציות לטלפון הנייד או להשתמש באתרים או בכלים באינטרנט.

אתר פודקאסטר מציע לכם נגן מדיה מתקדם המאפשר להאזין לפודקאסט בצורה פשוטה וקלה. אין צורך להוריד אפליקציה ואפשר גם לכבות את מכשיר הסלולר שלכם כדי לחסוך בסוללה. תוכלו להאזין אצלנו גם עם אוזניות או לחבר לרמקול האהוב עליכם.

כדי להתחיל, גשו אל התפריט הראשי של האתר או השתמשו במנוע החיפוש המובנה כאן.